ROK B / Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2024 r. 170 dzień roku Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

kapłaństwo

 

KAPŁAŃSTWO

 

Sakrament święceń jest sakramentem, dzięki któremu posłanie, powierzone przez Jezusa Chrystusa Apostołom, nadal jest spełnianie w Kościele aż do końca czasów. Jest to więc sakrament posługi apostolskiej. Obejmuje on trzy stopnie: episkopat, prezbiterat i diakonat. Kapłaństwo urzędowe różni się od kapłaństwa powszechnego wiernych, ponieważ udziela świętej władzy w służbie wiernym. Pełniący urząd święceń wykonują swoja posługę wobec Ludu Bożego przez nauczanie, kult Boży i rządy pasterskie.

Sakrament święceń udzielany jest przez włożenie rąk, któremu towarzyszy uroczysta modlitwa konsekracyjna. Prosi się w niej Boga, by otrzymującemu święcenia udzielił łask Ducha Świętego, potrzebnych dla jego posług. Święcenia wyciskają niezatarty charakter sakramentalny.

Kościół udziela sakramentu kapłaństwa tylko mężczyznom ochrzczonym, których zdolności do wykonywania tej posługi zostały starannie rozeznane. Odpowiedzialność i prawo dopuszczenia kogoś do przyjęcia sakramentu święceń przysługuje władzy kościelnej.

Do kapłaństwa w naszej Archidiecezji przygotowuje Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum" w Olsztynie - Redykajnach (www.hosianum.edu.pl)

 
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
10-456 Olsztyn

e-mail: kancelaria@redemptor.olsztyn.pl

 Numer konta bankowego parafii:
 BANK PEKAO SA
 45 1240 1590 1111 0000 1452 4608

projekt: artformat.pl / wykonanie, system VCMS: virtualmedia.pl - strony internetowe Olsztyn
ogrody zimowe

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X