ROK B / Dzisiaj jest czwartek, 18 lipca 2024 r. 200 dzień roku Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta

okno życia

 

 

 

  

OKNO ŻYCIA

to specjalnie przygotowane miejsce, w którym każda matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając jego lub siebie na niebezpieczeństwo.

Okno matka może otworzyć z zewnątrz. W środku jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Zamontowane jest tam ogrzewanie oraz wentylacja. Po otwarciu okna uruchamiana jest sygnalizacja, która dyskretnie i bezpiecznie wzywa znajdujących się w pobliżu opiekunów, którymi są nasze  siostry zakonne. Pozostawiony noworodek znajduje się w  inkubatorze do czasu przyjazdu pogotowai ratunkowego  Dziecko przechodzi badania w szpitalu, a następnie kierowane jest do pogotowia rodzinnego. Równolegle uruchamiana jest procedura ustalenia tożsamości i droga adopcyjna Dzieci z okna mogą prędko trafić do adopcji, a w czasie okresu trwania procedury adopcyjnej przebywają już u nowej rodziny co zapobiega chorobie sierocej

 

  

Pierwsze Okna życia w Polsce otwarte zostało w Krakowie u  sióstr nazaretanek przy ul. Przybyszewskiego 39. Powstało w marcu 2006r.  Do marca  2010 r w 37 oknach życia udało się uratować 28 noworodków.

 

 Okno w naszej parafii zostało otwarte 15 czerwca 2009 roku

patronką jest

  ŚWIĘTA JOANNA BERETTA MOLLA

APOSTOŁKA HEROICZNEJ MIŁOŚCI

         Ta dzielna kobieta i oddana matka została przez Jana Pawła II uznana godną tego miana, dzięki swojemu całkowitemu poświęceniu roli, jaką obdarzył ją Bóg.  Św Joanna stała się symbolem ofiarności i bezgranicznego oddania się w wypełnianiu misji rodzicielstwa. Szczególnie w dzisiejszych czasach, trzeba spojrzeć z podziwem na tę świętą, która jest wzorem do naśladowania w epoce, kiedy bezpieczeństwo najbardziej niewinnych istot - dzieci - jest zagrożone, nawet w miejscu, w którym powinny być najbezpieczniejsze - w łonach ich matek.

Życiu i śmierci Joanny Berety - Molli towarzyszyły słowa Jezusa z Ewangelii Św. Jana: "Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" (J 15,13). Jej życie od początku do końca związane było ze świadectwem Dobrej Nowiny i dało przykład postawy całkowitego zaufania woli bożej.

Joanna miała 39 lat, była matką trójki dzieci i spodziewała się kolejnego, czwartego potomka, kiedy z ust lekarza usłyszała tragiczną wiadomość o tym, że w jej macicy odkryto nowotwór złośliwy. Jedyną szansą na ocalenie kobiety okazała się być operacja usunięcia macicy. Jednak Joanna, sama będąc lekarką, wiedziała, że taka operacja, to równoczesne przerwanie ciąży i śmierć jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Nie miała wątpliwości, jak w takiej sytuacji należy postąpić. Wiedziała, że najważniejsze jest życie maleństwa, które nosi w sobie.

"Jeśli chodzi o dokonanie wyboru między mną a dzieckiem, proszę się w ogóle nie wahać. Proszę wybrać - żądam tego - dziecko. Ratujcie je!" - oświadczyła z całym przekonaniem Joanna i w obliczu grożącego niebezpieczeństwa wybrała poświęcenie własnego życia.

 

 Papież Paweł VI w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę  23 września 1973 określił ją jako: "młodą matkę z diecezji Mediolańskiej, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze".Jan Paweł II Beatyfikował Joannę 24 kwietnia 1994 roku p odczas światowego Roku Rodziny, a w szóstą niedzielę Wielkanocną, a 16 maja 2004 roku kanonizował ją. 

Wspomnienie liturgiczne świętej w Kościele katolickim, obchodzone jest 28 kwietnia.

 

 

 

 
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
10-456 Olsztyn

e-mail: kancelaria@redemptor.olsztyn.pl

 Numer konta bankowego parafii:
 BANK PEKAO SA
 45 1240 1590 1111 0000 1452 4608

projekt: artformat.pl / wykonanie, system VCMS: virtualmedia.pl - strony internetowe Olsztyn
ogrody zimowe

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X