ROK B / Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2024 r. 170 dzień roku Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej

 

            

 

 Historia i charyzmat Wspólnoty

    Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej w Olsztynie jest oddziałem ogólnopolskiej świeckiej wspólnoty modlitewnej o tej samej nazwie.  Wspólnota liczy kilka tysięcy członków podzielonych na 33 Rejony. W latach 80. ub. wieku w różnych miastach Polski powstawały modlitewne grupy pokutne im. św. Maksymiliana Kolbe. W 1993 r. nastąpiło połączenie wszystkich tych grup w jedną wspólnotę o ogólnokrajowej strukturze i nowej nazwie – Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej. Swojej aprobaty i błogosławieństwa udzielił Prymas Polski, ks. kard. Józef Glemp, a w dniu 29 marca 1993 r. przedstawiciele Rejonów Wspólnoty zostali przyjęci na audiencji prywatnej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie. Ojciec Święty otrzymał pełną dokumentację dotyczącą powstania oraz charyzmatu Wspólnoty i udzielił swojego papieskiego błogosławieństwa.

   Głównym charyzmatem Wspólnoty jest pogłębianie wiary, czci i miłości do rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Cel ten Wspólnota stara się realizować w zjednoczeniu i za pośrednictwem Matki Najświętszej przez częste indywidualne nawiedzanie Najświętszego Sakramentu oraz regularnie organizowane adoracje Najświętszego Sakramentu.  


Wspólnota w Olsztynie

    W Olsztynie Wspólnota istnieje od 1992 r. Powstała za zgodą Metropolity Warmińskiego, ks. abpa Edmunda Piszcza, który jest jej opiekunem duchowym. Bezpośrednią opiekę duszpasterską sprawuje ks. prał. Andrzej Pluta – proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. Współzałożycielem i długoletnim kierownikiem  olsztyńskiej Wspólnoty był br. Henryk Kostyra (zm. w 2007 r.). Obecnie animatorem jest br. Andrzej Sieradzki. Wspólnota prowadzi Adoracje Najświętszego Sakramentu w kościołach na terenie Olsztyna oraz organizuje pielgrzymki autokarowe do sanktuariów maryjnych w kraju i za granicą. Od 1996 r.) współorganizuje też piesze pielgrzymki do Gietrzwałdu.

 

Adoracje Najświętszego Sakramentu

    Wielcy Święci mieli świadomość, że Łaskę Bożą dla świata, Kościoła oraz osobistego uświęcenia najskuteczniej wyprasza się u stóp Jezusa Eucharystycznego. Dlatego głównym charyzmatem Wspólnoty jest rozpalanie wiary, wielkiej czci i miłości do rzeczywistej obecności Jezusa w konsekrowanej Hostii Świętej. Cel ten pragnie osiągnąć w zjednoczeniu i za pośrednictwem Matki Najświętszej przez ciągłe pogłębianie tajemnicy Eucharystii, przez indywidualne nawiedzanie Najświętszego Sakramentu oraz przez regularne organizowanie dziennych adoracji dziękczynno-ekspiacyjnych przed Najświętszym Sakramentem z udziałem jak największej liczby parafian.  

 

 

 

Comiesięczne piesze pielgrzymki do Gietrzwałdu

   Od ponad 15 lat olsztyńska Wspólnota Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej oraz parafia pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka organizują piesze pielgrzymki do Gietrzwałdu. Odbywają się one za zgodą Metropolity Warmińskiego i Urzędu Miasta Olsztyn i mają charakter pokutno-dziękczynny.

     Pielgrzymki organizowane są pod patronatem metropolity warmińskiego, Jego Ekscelencji ks. abpa Seniora Edmunda  Piszcza i proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie – ks. Józefa Stramka  CRL oraz duszpasterza Wspólnoty, ks. prał. Andrzeja Pluty – proboszcza parafii pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie.   

    Pielgrzymki odbywają się w każdą trzecią sobotę miesiąca w okresie od kwietnia do października.

Na trasie pielgrzymi modlą się za Kościół, Ojca Św. Benedykta XVI,  o rychłą beatyfikację Sł. B. Jana Pawła II, za Ojczyznę, o Pokój Boży oraz w intencjach osobistych pielgrzymów.

    Trasa pielgrzymki liczy około 17 km i wiedzie przez malownicze Pojezierze Warmińskie. Po drodze odmawiany jest m.in. Różaniec Św., Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, litanie, śpiewane są Godzinki i pieśni, a także głoszone jest Słowo Boże.

   Zbiórka pielgrzymów każdorazowo na pętli autobusów 7 i 13 w Dajtkach o godz. 7.00. Przybycie do Gietrzwałdu około godz.12.45. Msza Św. w Bazylice Mniejszej przed cudownym obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w intencji pielgrzymów o godz.13.00. Powrót do Olsztyna zamówionymi autobusami PKS. Odjazd autobusów o godz.14.15 z zatoczki przed Urzędem Gminy.

   

 

 

Informacji dot. Pielgrzymek, Wspólnoty i Adoracji Najświętszego Sakramentu udzielają:

Irena Kostyra – tel. 89 543-71-86     

Andrzej Sieradzki – tel. 89 677-80-30

 

                                 

                                                                                                  

    

       

 

 

 
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
10-456 Olsztyn

e-mail: kancelaria@redemptor.olsztyn.pl

 Numer konta bankowego parafii:
 BANK PEKAO SA
 45 1240 1590 1111 0000 1452 4608

projekt: artformat.pl / wykonanie, system VCMS: virtualmedia.pl - strony internetowe Olsztyn
ogrody zimowe

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X