ROK B / Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2024 r. 170 dzień roku Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

małżeństwo

 

MAŁŻEŃSTWO 

Sakrament małżeństwa, przez który mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstał z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest on nastawiony na dobro współmałżonków, a także na zrodzone i wychowane potomstwo. Małżeństwo ochrzczonych mężczyzny i kobiety zostało podniesione przez Jezusa Chrystusa do godności sakramentu. Związek małżeński opiera się na zgodności obu stron, to znaczy na woli wzajemnego i trwałego oddania się sobie w celu przeżywania przymierza wiernej i płodnej miłości.

Do istoty małżeństwa należy jedność, nierozerwalność i otwartość na płodność. Poligamia jest przeciwna jedności małżeństwa; rozwód rozłącza to, co Bóg złączył. Odrzucenie płodności pozbawia życie małżeńskie dziecka, które jest „najcenniejszym darem małżeństwa".

Sakrament przymierza małżeńskiego powinien być zawierany publicznie, w ramach celebracji liturgicznej, wobec kapłana oraz świadków i zgromadzenia wiernych.

            Dopóki żyje prawowity współmałżonek, zawarcie powtórnego związku przez rozwiedzionych sprzeciwia się zamysłowi i prawu Bożemu. Osoby rozwiedzione zawierające nowy związek (tylko cywilny) nie są wyłączone z Kościoła, ale nie mogą przystępować do Komunii świętej. Powinny prowadzić życie chrześcijańskie, zwłaszcza wychowując swoje dzieci w duchu wiary.  

            Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć Sakrament Małżeństwa są zobowiązani zgłosić się do kancelarii parafialne najpóźniej na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu w celu rozważnego i spokojnego podjęcia bezpośredniego przygotowania do ślubu, ewentualnego uzupełnienia katechezy przedmałżeńskiej i załatwienia formalności.  

Należy przynieść ze sobą:

  1. Metryki chrztu wydane nie wcześniej niż pół roku przed zgłoszeniem się do kancelarii z adnotacją o bierzmowaniu.
  2. Dowody osobiste.
  3. Zaświadczenia o katechezie przedmałżeńskiej.
  4. Zaświadczenia o zawartym związku cywilnym w USC (jeżeli miał on miejsce przed ślubem kościelnym).

-Po przedstawieniu w/w dokumentów w parafii narzeczonej lub narzeczonego, spisywany jest protokół kanonicznego badania narzeczonych,
głoszone są zapowiedzi  przedmałżeńskie (w parafiach narzeczonych). Strona, która nie jest z naszej parafii otrzyma dokument z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii.
-Po wygłoszeniu zapowiedzi w parafii narzeczonego(-nej) należy dostarczyć zaświadczenie o tym fakcie do kancelarii parafialnej (gdzie spisano protokół).
-Po spisaniu protokółu przedślubnego należy przystąpić do sakramentu pokuty (I-sza spowiedź przedślubna).

- Miesiąc przed datą ślubu narzeczeni zgłaszają się do USC informując, że chcą zawrzeć małżeństwo konkordatowe (jeśli wcześniej nie wzięli ślubu cywilnego) i otrzymane Zaświadczenie w 3 egzemplarzach przynoszą do kancelarii parafialnej. Wówczas powinni podać dane świadków małżeństwa.
-Na dzień przed ślubem należy przystąpić do drugiej spowiedzi przedślubnej.
-W dniu ślubu dostarcza się do zakrystii obrączki i kartki o odbytej spowiedzi świętej.
-Sakrament małżeństwa zawiera się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Gdyby jednak zaistniała  potrzeba przyjęcia tego sakramentu poza własną parafią, wówczas należy uzyskać licencję na ślub w  innym kościele.  

-Datę ślubu ustalamy według życzenia narzeczonych.

 

Katechezy przedmałżeńskie w Rzymskokatolickiej parafii
Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie w 2024 roku.

Katechezy rozpoczynają się codziennie o godz. 19.30
Chętne osoby na katechezę przedmałżeńską spotykają się pierwszego dnia przy kancelarii parafialnej.

  
   Marzec - 2024 roku
   4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15
   Czerwiec - 2024 roku:
   3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14
   Wrzesień - 2024 roku:
   2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13

Uwaga:Tylko osoby uczęszczające codziennie na katechezy na zakończenie otrzymają zaświadczenie ukończenia nauk przedmałżeńskich. Uczestnicy katechez powinni posiadać przy sobie codziennie dowód osobisty.


 

 

 

 

 

 
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
10-456 Olsztyn

e-mail: kancelaria@redemptor.olsztyn.pl

 Numer konta bankowego parafii:
 BANK PEKAO SA
 45 1240 1590 1111 0000 1452 4608

projekt: artformat.pl / wykonanie, system VCMS: virtualmedia.pl - strony internetowe Olsztyn
ogrody zimowe

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce. X