MAŁŻEŃSTWO
Sakrament małżeństwa, przez który mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstał z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest on nastawiony na dobro współmałżonków, a także na zrodzone i wychowane potomstwo. Małżeństwo ochrzczonych mężczyzny i kobiety zostało podniesione przez Jezusa Chrystusa do godności sakramentu. Związek małżeński opiera się na zgodności obu stron, to znaczy na woli wzajemnego i trwałego oddania się sobie w celu przeżywania przymierza wiernej i płodnej miłości.
Do istoty małżeństwa należy jedność, nierozerwalność i otwartość na płodność. Poligamia jest przeciwna jedności małżeństwa; rozwód rozłącza to, co Bóg złączył. Odrzucenie płodności pozbawia życie małżeńskie dziecka, które jest „najcenniejszym darem małżeństwa".
Sakrament przymierza małżeńskiego powinien być zawierany publicznie, w ramach celebracji liturgicznej, wobec kapłana oraz świadków i zgromadzenia wiernych.
Dopóki żyje prawowity współmałżonek, zawarcie powtórnego związku przez rozwiedzionych sprzeciwia się zamysłowi i prawu Bożemu. Osoby rozwiedzione zawierające nowy związek (tylko cywilny) nie są wyłączone z Kościoła, ale nie mogą przystępować do Komunii świętej. Powinny prowadzić życie chrześcijańskie, zwłaszcza wychowując swoje dzieci w duchu wiary.
Narzeczeni, którzy pragną zawrzeć Sakrament Małżeństwa są zobowiązani zgłosić się do kancelarii parafialne najpóźniej na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu w celu rozważnego i spokojnego podjęcia bezpośredniego przygotowania do ślubu, ewentualnego uzupełnienia katechezy przedmałżeńskiej i załatwienia formalności.
Należy przynieść ze sobą:
-Po przedstawieniu w/w dokumentów w parafii narzeczonej lub narzeczonego, spisywany jest protokół kanonicznego badania narzeczonych,
głoszone są zapowiedzi przedmałżeńskie (w parafiach narzeczonych). Strona, która nie jest z naszej parafii otrzyma dokument z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii.
-Po wygłoszeniu zapowiedzi w parafii narzeczonego(-nej) należy dostarczyć zaświadczenie o tym fakcie do kancelarii parafialnej (gdzie spisano protokół).
-Po spisaniu protokółu przedślubnego należy przystąpić do sakramentu pokuty (I-sza spowiedź przedślubna).
- Miesiąc przed datą ślubu narzeczeni zgłaszają się do USC informując, że chcą zawrzeć małżeństwo konkordatowe (jeśli wcześniej nie wzięli ślubu cywilnego) i otrzymane Zaświadczenie w 3 egzemplarzach przynoszą do kancelarii parafialnej. Wówczas powinni podać dane świadków małżeństwa.
-Na dzień przed ślubem należy przystąpić do drugiej spowiedzi przedślubnej.
-W dniu ślubu dostarcza się do zakrystii obrączki i kartki o odbytej spowiedzi świętej.
-Sakrament małżeństwa zawiera się w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Gdyby jednak zaistniała potrzeba przyjęcia tego sakramentu poza własną parafią, wówczas należy uzyskać licencję na ślub w innym kościele.
-Datę ślubu ustalamy według życzenia narzeczonych.
Katechezy rozpoczynają się codziennie o godz. 19.30
Chętne osoby na katechezę przedmałżeńską spotykają się pierwszego dnia przy kancelarii parafialnej.
Marzec - 2024 roku
4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15
Czerwiec - 2024 roku:
3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14
Wrzesień - 2024 roku:
2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12, 13
Uwaga:Tylko osoby uczęszczające codziennie na katechezy na zakończenie otrzymają zaświadczenie ukończenia nauk przedmałżeńskich. Uczestnicy katechez powinni posiadać przy sobie codziennie dowód osobisty.
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie
ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
10-456 Olsztyn
e-mail: kancelaria@redemptor.olsztyn.pl
Numer konta bankowego parafii:
BANK PEKAO SA
45 1240 1590 1111 0000 1452 4608